Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego.

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego został ustanowiony przez Światową Federację Zdrowia Psychicznego w 1992 r. i odtąd obchodzony jest zawsze 10 października każdego roku. Celem tej inicjatywy jest  zwrócenie uwagi na problematykę zdrowia psychicznego, przede wszystkim zwiększanie świadomości społecznej, rozpowszechnianie informacji na temat profilaktyki i leczenia oraz walka ze stereotypami, które często niestety jeszcze funkcjonują w wielu krajach nie wyłączając Polski.

20 proc. dzieci jest narażonych na problemy ze zdrowiem psychicznym, posiada niską samoocenę i nie wierzy we własne siły, wynika z raportu brytyjskiej firmy GL Assessment. W Polsce jest jeszcze gorzej. Co piąte dziecko już ma zaburzenia psychiczne. Polska jest na drugim miejscu w Europie pod względem samobójstw nieletnich. W przeliczeniu na ilość mieszkańców jesteśmy na tragicznym pierwszym miejscu. Tym większego znaczenia nabiera więc hasło tegorocznego Dnia Zdrowia Psychicznego „Koncentracja na zapobieganiu samobójstwom”.

Z okazji Światowego  Dnia Zdrowia Psychicznego życzę wszystkim naszym pacjentom przede wszystkim szybkiego powrotu do zdrowia. Obiecuję, że będziemy zawsze z ogromnym poświęceniem Wam w tym pomóc.

Pracownikom Centrum Leczenia Dzieci i Młodzieży w Zaborze składam serdeczne podziękowania za ogrom pracy wykonywanej na rzecz naszych podopiecznych. Praca z osobami mającymi problemy natury psychicznej zawsze jest ciężka i wymaga szczególnych predyspozycji. W przypadku pracy z chorymi dziećmi jest to jeszcze bardziej widoczne. Dziękując za Wasze poświęcenie liczę na dalszą, ofiarną pracę dla naszych małych pacjentów.

Z poważaniem
Andrzej Żywień
Dyrektor
SPZOZ Centrum Leczenia Dzieci i Młodzieży
ul.Zamkowa 1, 66-003 Zabór
Updated: 10 października 2019 — 16:58